Moneyball marketing czyli o przeczuciach, muzyce, baseball i nauce

Przeczytaj co baseball, muzyka, nauka i przeczucia mają wspólnego z dzisiejszym przełomem w marketingu.

Przeczucia kontra badania

Moneyball to film o świecie,w którym przeczucia, uprzedzenia, opinie były ważniejsze od twardych danych, o tym jak specjaliści od przeczuć odrzucają garstkę wierzących w naukę i twarde dane, o tym jak „przeczuciowcy” przegrywają i jak nastaje nowa era – może mniej romantyczna ale o wiele bardziej świadoma – era sabermetrics czyli analityki w baseball.

Czy baseball stracił coś ze swojej atrakcyjności po tym jak nastała nowa era? Nie znam się, ale nie znalazłem żadnych informacji na ten temat, zakładam więc, że prawdopodobnie co najmniej zyskał.

Muzyka, emocje i twarda nauka

Czy może być coś bardziej emocjonalnego niż słuchanie, komponowanie i opowiadanie o muzyce? Raczej nie, ale nie przeszkadza to nauce zbadać dokładnie co charakteryzuje ludzi słuchających określonych gatunków muzyki. Zrobił to profesor Adrin North of Heriot -Watt University, Edinburgh badając 36 000 słuchaczy z kilkudziesięciu krajów w kontekście ich preferencji 104 gatunków muzycznych.
muzyka-mozg-golczyk-blog

Wynika z tego jasno, ze ludzie preferujące określone style muzyczne, charakteryzują się określonymi cechami osobowości. Dla marketera to oczywiste dane, które pozwalają skuteczniej trafiać z komunikacją do grup docelowych – dowiedz się tylko jakiej słuchają muzyki a dowiesz się kim są. Wszystko dzięki nauce, która bada to co do niedawna było tylko przeczuciem i subiektywną opinią.

Badać muzykę a komponować ją to już zupełnie inne rzecz! To prawda. Powiedz co myślisz o dwóch poniższych kawałkach? Nawet jeżeli nie jesteś fanem muzyki klasycznej – jestem przekonany, że będziesz zadowolony.

  1. emily_howell_1.mp3
  2. Emily_Howell_Track2.mp3

Dwa powyższe kawałki, uważane przez wąską grupę słuchaczy za doskonałe, zostało skomponowane przez Emily Howell. Emily Howell to… nazwa programu komputerowego, który potrafi komponować na zawołanie w określonym stylu. Program został stworzony przez emerytowanego profesora David Cope – na zdjęciu poniżej. Przy okazji: czy nie jest to fascynujący obrazek prawdziwego hakera muzyki, który dokonuje czegoś czego nikt inny nawet nie próbował – bo się nie uda? (Zdjęcie pochodzi z artykułu, którego lekturę zdecydowanie polecam Triumph of the Cyborg Composer).

mmw_composer4_larger_0310

 

Moneyball Marketing

Wracając do tytułowego „Moneyball”. W większości przypadków tak wygląda uprawianie reklamy i marketingu dzisiaj:

a tak będzie wyglądało to jutro:

Podsumowanie

Technologia i nauka zagarnia kolejne obszary dotychczas zarezerwowane jako „nietykalne bo niemierzalne”. Dokładnie tak samo dzieje się teraz z marketingiem. Neuromarketing, big-data, analityka predyktywna – wszystko to zmieni marketing na zawsze, na lepsze. Świadomość tego jak funkcjonuje marketingowa rzeczywistość i automatyzacja procesów przyczyni się także do wzrostu branży czysto kreatywnej – chociaż i jej niemierzalność powoli ulegnie pod wynikami badań. Dobrym przykładem są algorytm tworzenia kreatywnych reklam czy badania neuromarketingowe.


Opublikowano

w

,

przez