Jak zostać inżynierem marketingu?

Piotr Golczyk

Łączę marketing z technologią, naukę z intuicją, a pracę z zabawą. Konsultuję rozwiązania. piotr @ golczyk com.

Inżynierowie marketingu czyli Chief Digital Officer oraz Chief Marketing Technologists w natarciu – zobacz kim trzeba być, by nim zostać.

Zacznę niezwykle energetyzującą opisu roli CDO stworzoną przez Davida Willisa, VP w Gartner:

The Chief Digital Officer plays in the place where the enterprise meets the customer, where the revenue is generated and the mission accomplished. They’re in charge of the digital business strategy. That’s a long way from running back office IT, and it’s full of opportunity.- David Willis, vice president and analyst at Gartner

Poziom wyzwań, wpływu, innowacyjności nagromadzony w opisie tej roli zwyczajnie elektryzuje. To jedno z najbardziej niezwykłych połączeń w branży – inżynier marketingu.

Gorący temat

Temat inżynierów w marketingu wraca i będzie wracał coraz częściej. Ostatnio, szczególnie w kontekście nadchodzącej konferencji MarTech w magazynach biznesowych z górnej półki jak na przyklad HBR, zaczynają się pojawiać tytuły poświęcone tej nowej, kluczowej roli w marketingu.

O wpływie CMT na organizacje pisałem tutaj, natomiast dzisiaj chciałbym spróbować dać odpowiedź na pytanie – jaki jest idealny profil takiej osoby?

Wiedza, wyobraźnia, przywództwo

To CTO który zakochał się w marketingu albo marketingowiec, który zawsze był technologicznym geekiem – otarł się o kodowanie, konfigurację oprogramowania i sprzętu, etc. To ktoś to rozumie na jakim rozwoju jest technologia i zna zasady jej działania. Dzięki temu jest w stanie szybko ocenić i zrozumieć ograniczenia i możliwości danego rozwiązania.

Nie jest to jednak tylko kwestia wiedzy i doświadczenia – to część układanki. Od CMT/CDO oczekuję się innowacyjności, a ta nie bierze się z samej wiedzy. Innowacyjność to cecha umysłu, która podważa status quo, neguje go, szuka nowych rozwiązań – na zupełnie nieodkrytych ścieżkach czuje się lepiej niż na utartych szlakach. Cechą nieodzowną w tej roli jest wyobraźnia i ciekawość świata.

To wszystko jednak także nie wystarczy do tego, by organizacja mogła czerpać maksimum możliwości z nowej roli. Umiejętność przeprowadzania zmian w organizacji jest równie ważna. Nie jest to miejsce na opisywanie tego czym jest lidership, a czym nie jest – jednak skuteczność w organizacji to kluczowa umiejętność – szczególnie na stanowisku nowym, które w znaczący sposób wpływa na losy całej organizacji.