Real Time Marketing czyli technologie powoli wschodzące

Dowiedz się co marketerzy rozumieją przez RTM, skąd się wziął, jak działa i jaka będzie jego przyszłość.

Krótka historia Real Time Marketingu

Pojęcie Real Time Marketing powstało około 1990 roku wraz z nastaniem systemów CRM , które pozwalały siłom sprzedaży korzystać z automatyzacji (sales sorce automation), gromadzić dane i reagować na to co się dzieje z konkretnym klientem.

W roku 1998 powstał artykuł – jako jeden z wielu – prezentujący zupełnie inną twarz RTM. Tak naprawdę RTM według autorów tej publikacji – dostępnej tutaj – zahacza o mass customization, internet of things, AI czyli wszystko co w czasie rzeczywistym reaguje, uczy się użytkownika.

Od tego czasu pojęcie Real Time Marketingu ciągnie ewoluuje, co prowadzi do tego, że różni marketerzy rozumieją go w różny sposób, a wszystko to się miesza się z realnymi przykładami zastosowania RTM.

Popularne przykłady zastosowania Real Time Marketingu

Oreo było szybkie i skuteczne, kiedy podczas Super Bowl zgasło światło, marka zareagowała natychmiast. Ilość retwitów i polubień jest godna uwagi.

#Sharkando czyli #Rekinado – amerykański horror science-fiction z 2013 roku wyprodukowany przez firmę The Asylum Premiera filmu miała miejsce 11 lipca 2013 roku na amerykańskim kanale Syfy. Ten dosyć absurdalny film (wystarczy zobaczyć trailer) był dla czerwonego krzyża świetną okazją do tego, by propagować zasady bezpieczeństwa w czasie potencjalnego Rekinada.

https://www.youtube.com/watch?v=iwsqFR5bh6Q

Standardowo już linie lotnicze dobrze funkcjonują na poziomie RTM. Dla przykładu BlueJet, natychmiast reagujący na komentarze o usługach.

rs-jetblue-tweet

Zdarzają się także mniej ekscytujące momenty zastosowania RTM jak na przykład pomysł Audi, który wydaje się nieco dziwny.

house-of-cars

Takich przykładów można mnożyć i tych dobrych i tych złych. Powiedziałbym, że chodzi w nich przede wszystkim i timing (co nie dziwi) oraz kontekst. Najciekawsze jednak jest to, ze RTM to nie tylko to co powyżej – więcej – to co powyżej to bardziej zabawa, czasami skuteczna, a czasami wręcz przeciwnie.

Co marketerzy rozumieją pod pojęciem Real Time Marketing

Neoplan wraz z Direct Marketing Association (DMA) przygotowało raport dotyczący percepcji RTM wśród 235 amerykańskich marketerów.

Wyniki są następujące:

rtm-real-time-marketing-golczyk-neoplan-report

Zauważcie, że tylko 11% uważa RTM za aktywność w social mediach. Reszta dekoduje RTM jako dynamiczna personalizację czyli Real Time Personalisation na róznych kanałach. Co zresztą wyraźnie widać na poniższym wykresie:

rtm-real-time-marketing-website-golczyk-neoplan-report

RTM według wspomnianych marketerów to także personalizacje e-mail.

rtm-real-time-marketing-email-golczyk-neoplan-report

Generalnie więc, to co wiekszość branży kojarzy jako RTM jest po prostu widowiskowym przejawem RTM ale nie tym czym RTM – na dzień dzisiejszy – naprawdę jest: czyli „zautomatyzowanym procesem dynamicznej personalizacji komunikatów w czasie rzeczywistym w różnych kanałach”. Uff…

Przyszłość Real Time Marketingu

Najbliższa przyszłosć RTM to oczywiście dalsze próby zabawy z social mediami. Świadomie mówię „zabawy” ponieważ jest to gra o uwagę użytkownika, bez szans na zautomatyzowanie – przynajmniej nie teraz. Wymaga ona nie tylko ogromnego refleksu ale także dużego zaangażowania czynnika ludzkiego oraz po prostu szczęścia.

To jednak co faktycznie zdecyduje w najbliższej przyszłości o popularyzacji RTM jest wykorzystanie automatyzacji i technologii służącej automatyzacji marketingu. Spora część usługodawców oferuje usługi RTP czyli Real Time Personalisation, które umożliwia dostarczanie personalizowanych komunikatów użytkownikom serwisów www i prowadzenie skutecznego account based marketingu.

Dalsza przyszłość to automatyzacja wykorzystania RTM w mediach społecznościowych, urządzeniach mobilnych, etc.

Podsumowanie

O tym czym jest Real Time Personalisation pisałem tutaj i niewątpliwie będę pisał jeszcze nie jednokrotnie. Z mojej perspektywy to jeden z bardziej istotnych tematów w marketingu, a w szczególności w automatyzacji marketingu. RTM przede wszystkim temat skupiony wokół automatyzacji & technologii.


Opublikowano

w

przez