Real Time Personalisation czyli RTP dla stron internetowych

Real Time Personalisation to naturalny kierunek rozwoju technologii webowych – zobacz jak wyglądają najnowsze rozwiązania zwiększające konwersję i generowanie leadów.

Każda akcja (reklamowa), generuje reakcję (webową)

Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale praktycznie każda akcja marketingowa wywołuje reakcję w postaci wejścia na firmowy serwis internetowy. Jednak wejścia same w sobie nie są celem. Celem jest konwersja na lead, leadu na kontakt, kontakt na szansę, a szansę na kontrakt.

Szybkość i trafność jest kluczowa dla użytkowników

  • Przeciętny użytkownik serwisu internetowego chce otrzymać link do interesującej go treści w przeciągu 10 sekund od wejścia. Ten dosyć zaskakujący wynik badań dostarczył Microsoft.
  • Jednocześnie według MarketingSherpa 82% użytkowników zdecydowanie ceni gdy otrzymuje informacje dedykowane dla ich branży. Tutaj zaskakujące może być tylko to, że nie jest to odsetek bliski 100%.
  • Według badań, które udostępniło Marketo 90% osób wchodzących na strony to osoby anonimowe. Co w przypadku przeciętnych serwisów B2B daje liczbę 30 000, a w przypadku serwisów B2C średnio 150 000. Wśród tych osób, są potencjalni klienci, partnerzy, analitycy, etc. Wszyscy oni wchodzą na stronę internetową „dla wszystkich” czyli muszą przedzierać się przez strukturę serwisu w poszukiwaniu interesujących dla nich treści – to nie wpływa pozytywnie na budowanie konwersji.

Wszystkie powyższe dane świadczą o tym, że serwisy internetowe muszą dostarczać odpowiedzi szybciej i celniej.

Real-Time Personalisation by Marketo

Opiszę tutaj pokrótce narzędzie RTP oferowane przez MARKETO. Ten serwis nie jest szczególnie popularny w Polsce głównie z uwagi na cenę ale także wciąż stosunkowo niewielką świadomość kategorii marketing automation, ktora na szczęście  jest systematycznie budowana przez rodzime firmy jak na przykład SalesManago.

Marketo oferuje rozwiązanie w którym bez ingerencji w systemy CRM, za pomocą embedowanego skryptu JS, można wpływać na dynamiczne dostosowywanie treści dla użytkowników.

Działa to mniej więcej w następujący sposób. W Marketo ustawiamy kategorie na obejmujące nasze kategorie ofertowe, następnie w ramach tych kategorii definiujemy sobie kampanię. Kampania to nic innego jak konkretna treść i zestaw warunków opisujących target. Innymi słowy możemy filtrować przychodzących użytkowników według następujących danych: organizacja, branża, poziom zysku, customer journey, wielkość firmy, persona, terytorium – a następnie – jeżeli spełniają nasze warunki wyświetlić im określone treści. Przykładowo możemy założyć, że jeżeli wchodzi na naszą stronę anonimowy użytkownik, którego możemy zidentyfikować jako osobę z TOP500, branży automotive z obszaru USA i na tej podstawie wyświetlić na stronie relewantne informacje dotyczące naszyc doświadczeń z podobnych firm – case study, referencje, etc..

Możemy także nie wyświetlać czyli nie marnować uwagi użytkownika, jeżeli podjął się już pewnych działań – chociażby zapisał się do newslettera. Jeżeli tak się stało, nie ma sensu wyświetlać mu powiadomienia jeszcze raz.

Wpływ na SEO

Trudno zajmować zdecydowane stanowisko mówiąc o czynnikach wpływających na SEO ale jedno wydaje się być pewne: długość wizyty na serwisie ma znaczenie, a RTP wydłuża czas pobytu i wpływa pozytywnie na SEO.

Podsumowanie

O personalizacji w czasie rzeczywistym pisałem także tutaj. Będę jednak systematycznie wracał do tego tematu, ponieważ temat automatyzacji, big-data, działań predyktywnych jest niezwykle gorący, a jego efektywne wdrożenie staje się jednym z moich zawodowych priorytetów.


Opublikowano

w

,

przez