Remarketing v/s retargeting

Ile ludzi tyle definicji remarketingu oraz retargetingu. Czym tak naprawdę remarketing różni się od retargetingu?

No właśnie czym tak naprawdę się różnią?

Retargeting polega w skrócie na namierzeniu użytkownika na twoim serwisie internetowym i powtórzenie reklam  na innych stronach które odwiedza. Mówiąc inaczej: reklama go śledzi. Mechanizm jest bardzo prosty, otóż odwiedzając stronę internetową, system generuje dla Ciebie w Twojej przeglądarce unikalne ciasteczko. To ciasteczko jest rozpoznawalne przez serwisy serwujące reklamy na swoich stronach. Dlatego właśnie wyświetla się ta konkretna reklama.

Patrząc głębiej: Twoja strona internetowa musi posiadać na swojej stronie skrypt Java Script, należący do jednego z dostawców retargetingu (bogatą listę dostawców można obejrzeć tutaj – większość dostawców DSP posiada omawianą usługę). Skrypt kontaktuje się z bazą danych i sprawdza jaką reklamę należy wyświetlić użytkownikowi.

Remarketing nazwa została zawłaszczona przez Google. De facto od strony technicznej, remarketing to retargeting wzbogacony o wiedzę o kliencie, na przykład informowanie konkretnego użytkownika o obniżeniu ceny na ofertę, którą wcześniej oglądał ale nie zakupił.

Podsumowując: technicznej różnicy między retargetingiem, a remarketingiem praktycznie nie ma. Natomiast nie lada umiejętnością jest poprawne wykorzystanie obydwu. Jednym w podstawowych błędów jest doprowadzanie za własne pieniądze potencjalnego Klienta do furii – nie jest to wcale tak rzadkie jak mogłoby się wydawać.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Remarketing v/s retargeting”

 1. Awatar danielkot

  Co za bzdura… zguglowałeś w ogóle terminy, które próbujesz ludziom tłumaczyć?

 2. Awatar Paweł Markowski
  Paweł Markowski

  „bogatą listę dostawców można obejrzeć tutaj”
  Chyba gdzieś zjadłeś link

  1. Awatar Piotr Golczyk
   Piotr Golczyk

   @pawemarkowski:disqus dzięki za informacje. Dodałem update.