Mobilny retargeting Twittera

Twitter wprowadził do swoich usług retargeting. Co ciekawe zrobił to lepiej niż Facebook, nie tylko z punktu widzenia marketerów ale także użytkowników.

Retargeting czyli wyświetlanie użytkownikowi reklam powiązanych z jego zachowaniem na innych serwisach internetowych, będzie teraz także w ofercie Twittera.

Twitter nie będzie bezpośrednio kontaktował się reklamodawcami. Zamiast tego będzie współpracował z liczną grupą dostawców, w tym między innymi Adara, AdRoll, BlueKai, Chango, DataXu, Dstillery, Lotame, Quantcast, ValueClick, and [x+1].

Rozwiązana została także kwestia prywatności. Za to podejście pochwalił Twittera EFF (Electronic Frontier Fundation). Zwrócił on uwagę na to, że Twitter pozwala wyłączyć w panelu administratora możliwość retargetingu oraz przestrzega ustawień przeglądarki DNT („Do Not Track”), które jest wspierane przez Firefox 5+, Internet Explorer 9+, Safari 5.1+ oraz Chrome. Dla przykładu Facebook nie bierze DNT pod uwagę.

To jednak co faktycznie wyróżnia ofertę Twittera spośród innych jest fakt, możliwości przeprowadzenia retargetingu na urządzeniach mobilnych, gdzie nie można wykorzystać cookie. Zostało to rozwiązane w dosyć prosty (w założeniu) sposób, otóż Twitter zbiera dane o cookie z komputera użytkownika, a następnie za pomocą powiązania użytkownika na urządzeniu mobilnym/komputerze umożliwia retargeting.

To co mnie osobiście podoba się najbardziej to fakt, że Twitter będzie umożliwiał także targetowanie po słowach kluczowych wykorzystywnych w twitach użytkowników. Oznacza to nie mniej ni więcej, że jeżeli dzielisz się zdjęciami na wymarzone wakacje w Australii, to jednym z promowanych postów może być reklama wakacji w tym konkretnym miejscu; podobnie z lokalnymi wydarzeniami takimi jak na przykład koncerty – kampana może być geotagetowana, więc jeżeli jesteś w miejscu w którym Twój ulubiony zespół akurat koncertuje, na pewno ucieszysz się z informacji o tym że możesz kupić bilety na ich koncert.

Twitter nie jest poopularny w Polsce, ale w działaniach globalnych może być niezwykle interesującym narzędziem.


Opublikowano

w

,

przez