Automatyzacja perswazji czyli copywriter do lamusa?

Automatyzacja perswazji brzmi jak science-fiction ale powstały pierwsze systemy, które piszą automatycznie perswazyjne teksty i robią to lepiej niż ludzie.

Automatyzacja perswazji?

Jeżeli nigdy nie słyszałeś o automatyzacji perswazji (persuaion automation), to jest to jak najzupełniej naturalne. Temat jest świeży i gorący. Krótko: maszyny piszą teksty, które przekonują ludzi do podjęcia określonych działań – a co za tym idzie, są wykorzystywane w marketingu.

Jak to działa?

W dużym uproszczeniu algorytm buduje zdania nasycając je określonymi emocjami i argumentami; komunikaty dzielone są na kategorie powiązane z typami emocji, które wywołują, a następne są wysyłane do grup docelowych wybranym kanałem np. SMS/e-mail. Wszystko się odbywa przez kanały cyfrowe więc system otrzymuje informacje zwrotne o tym, który tekst wywołał większą konwersję. Na tej podstawie system potrafi ocenić, jakie teksty zadziałają na daną grupę docelową mocniej. Dzięki dużej ilości wariantów, którą byłoby bardzo ciężko wypracować za pomocą tradycyjnych metod czyli przy współpracy z copywriterami, system jest w stanie zaoferować ogromną różnorodność tekstów. To zaś gwarantuje, że najefektywniejszy typ tekstu, wybierany jest z bardzo szerokiego spektrum możliwości. Jednym słowem: skuteczność nie do podrobienia.

Gdzie można to wykorzystać?

Niestety nie jest to system, który można (na razie) wykorzystać w branżach B2B, dlatego sam producent sprzedający rozwiązania właśnie w kategorii B2B, nie wykorzystuje tego rozwiązania. Natomiast system świetnie się sprawdza przy dużych wolumenach. Skala B2C doskonale stymuluje skuteczność systemu.

Podsumowanie

Tempo w jakim powstają nowe rozwiązania zaskakuje mnie coraz bardziej. Sztuczna inteligencja, big-data, zaawansowana statystyka – wszystko to eksploduje, generując coraz większą ilość rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu były czystym Sci-Fi. Dzisiaj to produkt, który można kupić. Myślę, że to najlepsze podsumowanie. Dodam tylko, że życzyłbym sobie tego typu rozwiązań więcej.

Kto, co, gdzie?

Informacji o firmie szukaj tutaj.