Serwisy www B2B – utrzymanie i rozwój

Niezależnie od tego jak bardzo dojrzała jest strona www, jej uruchomienie to dopiero początek przygody.

Badania kontra rzeczywistość
Między wynikami badań, a rzeczywistością zawsze pojawiają się zgrzyty. Niezależnie od tego jak bardzo staraliśmy się podążać najlepszymi praktykami, jak głębokie testy robiliśmy na etapie powstawania samego serwisu www, zawsze doświadczymy pewnych różnic między tym jak miało być a jak jest.

Jeżeli posiadasz w naturze ściąganie niedoścignionego to po uruchomieniu serwisu www, z pewnością będziesz miał wewnętrzny imperatyw do tego, by po pierwsze usłyszeć wszystkie zgrzyty, a po drugie bezwzględnie je usunąć.

Potem, gdy wszystko okaże się być prawie idealne, okaże się że część pierwotnych założeń zostało zmienionych przez sam biznes, przez otoczenie biznesowe, technologię czy też przez rosnącą świadomość możliwości, które możemy wykorzystać. Wtedy całą zabawa zaczyna się od początku.

To zupełnie naturalny proces i jak najbardziej pożądany.

Doskonałość kołem się toczy

Stan wyjściowy
Dzień po tym jak nowy serwis ujrzał światło dzienne zaczyna się prawdziwa weryfikacja. Masz w tym momencie dwie opcje. Obserwować albo udawać, że jest idealnie. To co czego możesz być pewien, to to, że na pewno nie jest idealnie i to niezależnie od tego ile włożyłeś w to pracy.

Dążenie do ideału
Do ideału można tylko dążyć, bo nie sposób go osiągnąć. Powód jest prosty: świat się zmienia, zmienia się zarówno świat wokół Ciebie jak i organizacja w której pracujesz. Zmieniają się cele, zmieniają się zwyczaje, zmienia się technologia – wszystko jest w ciągłym ruchu. Dlatego odpalenie nawet najlepszej strony www to początek drogi.

Analiza ilościowa
Analiza ilościowa czyli badanie danych z dostępnych platform analitycznych. Jak użytkownicy przeklikują się przez stronę www, jakimi ścieżkami chadzają, co im ułatwia osiągnięcie założonych celów, a co im to utrudnia.

Analiza jakościowa
Badania jakościowe z użytkownikami pozwala odkryć wiele prawd, które nie są widoczne podczas badań ilościowych. Użytkownicy są w stanie dostarczyć bardzo wiele konkretnych informacji, sugestii, wrażeń – których nie wydobędziesz podczas badań ilościowych.

Warsztat kreatywny
Użytkownicy są pełni pomysłów. Szczególnie Ci najbardziej zawiedzeni i niezadowoleni, dostarczają tego co jest najcenniejsze – uwag, czasami bardzo konkretnych. Warsztat kreatywny to możliwość zebrania najciekawszych pomysłów i usprawnień, które ułatwią udoskonalanie serwisu. Oczywiście, większość z pomysłów nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania, ale stanowi dobrą inspirację do dalszych prac.

Wdrożenia
Zebrane wnioski i pomysły należy przekuć w listę usprawnień zarówno czysto funkcjonalnych jak również czysto wizualnych.

Pełny obrót koła
Wdrożenie jest początkiem zbierania danych do analizy ilościowej, potem jakościowej, warsztatów, wdrożenia – tak w kółko. Jedno jest pewne: stała, przemyślana zmiana to jedyny sposób zbliżania się do doskonałości.


Opublikowano

w

,

przez