Serwisy www B2B – SEO

Jak chcesz powiedzieć coś mądrego, to najpierw pomyśl do kogo mówisz, potem co chcesz powiedzieć, a na końcu jak chcesz to powiedzieć.

SEO?

SEO czyli taką optymalizację strony internetowej, by zwiększyć szanse wyświetlenia linku do strony gdy ktoś wpisuje określoną frazę w wyszukiwarce. Informacji na temat SEO jest w Internecie coraz więcej i można szybko zbudować konieczną bazę wiedzy.

Słowa i frazy

Nie wiem ile już razy, niezależnie od wielkości firmy, widziałem jak marketing managerowie dobierają słowa kluczowe na zasadzie “moim zdaniem to to będzie dobre”. Potem okazuje się, że to co miało być dobre, nawet nie występuje w statystykach. Występują natomiast zupełnie inne zapytania w postaci pojedynczych słów (coraz rzadziej) lub coraz dłuższych fraz (coraz częściej). Więcej, bardzo często zdarza sie, że firmy zamawiają usługi pozycjonowania na te frazy – ku zresztą jak mniemam dużej uciesze firm pozycjonerskich.

Wartościowe frazy to takie, które raz że dotyczą produktu lub usługi, a dwa że dostatecznie często występują jako zapytanie w wyszukiwarce. Takie frazy z jednej strony są konkurencyjne (pytają o nie ludzie), a a z drugiej strony wartościowe (skoro pytają to znaczy, że wysoka pozycja na te frazy gwarantuje ruch).

Określamy frazy i słowa

Nie ma tutaj wiedzy tajemnej, wystarczy dokładność, trochę wiedzy i zdrowy rozsądek. Chociaż trzeba przyznać, że jednoczesna obecność tych trzech składników ma magiczną moc.

Słowa najwygodniej gromadzić w arkuszu kalkulacyjnym. Czasami takie arkusze mają po kilkadziesiąt zakładek i po naście lub kilkanaście słów i fraz kluczowych w każdej zakładce. Ten dokument jest bardzo cenny i dobrze, żeby nie został przeczytany przez konkurencje.

Jeżeli masz możliwość zastosowania rozwiązań totalnych, to dla każdego artykułu na stronie czyli dla każdej podstrony należy zrobić osobną analizę słów i fraz kluczowych. Jeżeli nie masz takiej możliwości ani potrzeby, to podziel serwis na podstawowe działy typu kariera, oferta 1,2,3, itd.

Pytaj o słowa i frazy osoby zaangażowane w konkretną usługę lub produkt. Nie dostarczą Ci gotowych list słów, ale pozwolą stworzyć bardzo dobrą bazę danych do dalszych poszukiwań. Z moich doświadczeń, sito przechodzi góra 10% zaproponowanych początkowo fraz kluczowych. Jednak jeżeli nie zapytasz o nie, to spora częśc Twoich propozycji – z uwagi na brak specyficznej wiedzy i doświadczenia – nie będzie odpowiednia.

Następny etap to wykorzystanie kilku wybranych narzędzi, które pozwolą określić czy i jakie słowa i frazy istnieją, jak są konkurencyjne, jak są popularne, czy ma je konkurencja itd. Najpopularniejsze narzędzia to Keyword Planner od Google. Warto jednak przyjrzeć się także innym:

TRAFFIC TRAVIS
Stosunkowo proste narzędzie, które pozwala zbudować bogaty zbiór informacji na temat słów kluczowych występujących na stronie, meta tagów, ilość backlinków, obecności w wybranych katalogach np. DMOZ. Sprawdza opłacalność fraz i buduje listy kluczowe.

SEO SPYGLASS
Wyświetla linki zwrotne, wiek domeny, PR, pomaga zdiagnozować czy konkurencja posiada linki na blogach i forach.

MARKET SAMURAI
Oferuje odnajdywanie słów kluczowych dla danej niszy, pozwala na analizę konkurencji.

SEOBOOK KEYWORD LIST GENERATOR
Generuje słowa i frazy kluczowe. Narzędzie zupełnie darmowe.

Są słowa ważne i ważniejsze
Jeżeli dla kategorii ofertowej związanej z produktem X – co jest bardzo prawdopodobne – znajdziesz kilka lub nawet kilkanaście wartościowych słów kluczowych. Należy wybrać spośród nich 3-4 słowa i frazy kluczowe, które spełniają co najmniej dwa warunki jednocześnie: są wartościowe bo przynoszą duży ruch, a oprócz tego są stosunkowo mało konkurencyjne. Z tego pakietu kilku fraz należy wybrać 1 słowo lub frazę, którą można nazwać słowem lub frazą dominującą.

Słowo dominujące to to, które zostanie wykorzystane w trzech najważniejszych miejscach dla danej podstrony serwisu: tytule strony, tytule artykułu, url, wstępie i w pierwszych 50 słowach artykułu. Ta podstrona będzie stroną docelową dla pozycjonowania serwisu na tę jedną konkretną frazę.

Instruktarz optymalizacji 

Co jest istotne?
To co jest istotne z punktu widzenia SEO, a co istotne nie jest – ulega ciągłym zmianom. Te zmiany dyktowane są nie tylko tym co dzieje się w działach R&D największych wyszukiwarek ale także w tym jak w danym momencie ludzie zajmujący się SEO rozumieją logikę wyszukiwarek.

O co warto zadbać?
Do elementów istotnych z punktu widzenia SEO należy zaliczyć: tytuł strony, url, tytuł artykułu, sub tytuł artykułu, teksty wyboldowane. Im słowa i frazy kluczowe umieszczone są wyżej w artykule oraz w kodzie HTM strony, tym bardziej się liczą; warto także linkować wewnętrznie strony posługując się słowami kluczowymi które zostały wyznaczone jako dominujące dla danych podstron.

URLE
URL to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wyniki w wyszukiwarkach. URL z jednej strony powinien dawać użytkownikowi możliwość łatwego zorientowania się gdzie jest, ale także nie powinien być zbyt długi. Nie bez znaczna jest, że powinien zawierać także słowa kluczowe, dominujące dla danej podstrony. To jak skonstruować taki link, zależy oczywiście od tego jaka jest struktura serwisu www. Długość URL nie powinna przekroczyć 100 znaków i nie mówimy tutaj o URLach generowanych dynamicznie z licznymi parametrami (na przykład podczas wyszukiwania) tylko o URL typu /nazwa/nazwa/nazwa/.

META TAGI
Meta tagi pomimo tego, że utraciły w ostatnim czasie na znaczeniu z punktu widzenia SEO, to wciąż pełnią ważną role, warto zadbać o to, by zawsze mieć możliwie najbardziej pełną listę dobrze wypełnionych meta-tagów.

TITLE
Tytuł strony jest jednym z bardziej istotnych czynników wpływających na wyniki wyszukiwania. Najważniejsze – dominujące – słowa i frazy kluczowe powinny znaleźć się możliwie na jego początku. Sam title nie powinien być dłuższy niż 75 znaków.

DESCRIPTION
Description posiada o wiele mniejszą moc niż title, jednak wciąż powinien być optymalizowany tak by wspomagać główne frazy dla danej strony oraz – co niezwykle istotne – powinien w sposób możliwie najbardziej wartościowy, zrozumiały opisać to co znajduje się na danej podstronie – potraktuj to jako reklamę. Description często ukazuje się tuż pod linkiem w wynikach wyszukiwania.

KEYWORDS
Powiedziałbym, że to już przeszłość. O ile dawniej lista keywords potrafiła liczyć nawet kilkaset pozycji i to często powtarzających się, dzisiaj jest praktycznie bezużyteczna. Wciąż jednak warto dobrze opisać słowa kluczowe – w kontekście wszystkich pozostałych zmian wciąż może mieć to pewne znaczenie dla wyników wyszukiwania.

Artykuły

Jak nasycać?
Nasycenie słowami i frazami kluczowymi artykułu nie powinno przekroczyć 5% a optymalna długość pojedynczego artykułu to koło 1500 znaków. Generalnie najważniejsze słowa kluczowe powinny znaleźć się na początku tytułów, url i tekstów.

Pisanie jest trudne
Biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania dotyczące pisania tekstów SEO oraz fakt, że teksty na serwisach korporacyjnych powinny być napisane tak, by czytano je chętnie – powstaje bardzo trudne w egzekucji mieszanka warunków.

Obrazki
Obrazki mają moc której często nie posiadają słowa – przekazują informacje szybko efektywnie i potrafią wywierać porządany wpływ. Obrazki są ważne. Zdjęcia, diagramy, screenshoty, rysunki – wszystko to wspiera słowa. Wpiera także SEO, o ile nie zapomnimy o kilku istotnych kwestiach.

Nazwa
Każdy obrazek ma swoją nazwę pliku. Nazwa pliku jest istotna z punktu widzenia SEO jako że niesie informacje o treści obrazka. Nazwa pliku nie powinna być dłuższa niż 20 znaków i pomijając już fakt, ze powinna zawierać pewne istotne frazy lub słowa kluczowe powinna być także deskryptywna czyli powinna opisywać to czego dotyczy dany plik graficzny.

Tekst alternatywny
Co prawda zdarza się to bardzo rzadko, ale są sytuacje, że obrazki nie mogą być wyświetlone. Uważa się, że brak obrazka nie oznacza brak informacji. Mamy 160 znaków na to, by opisać w atrybucie obrazka ALT to o czym jest obrazek. Taki opis powinien spełniać te same wymagania co nazwa czyli z jednej strony być deksryptywny a z drugiej zawierać ważne słowa i frazy kluczowe.

PDF
Bardzo wiele dokumentów jest publikowanych w formacie PDF. Głównie ze względu na to, że może być swobodnie przenoszony między różnym systemami i platformami, pozwala prezentować treść i obrazy w tym także te zbudowane z krzywych.

Nazwa
Nazwa pliku PDF ma takie samo znaczenie jak w przypadku plików graficznych. Nie powinna być jednak zbyt długa, z uwagi na to że pliki takie są przechowywane na dysku i bardzo istotne jest ich łatwe odnajdywanie, a w wielu przypadkach widać zaledwie 2-4 pierwsze słowa – jeżeli nie będą deksryptywne to użytkownik będzie musiał podjąć się dodatkowego wysiłku. Tak czy owak warto spróbować zaimplementować w nazwie pliku najważniejsze słowa kluczowe.

meta-tagi
Stosunkowo niewiele osób wie, a jeszcze mniej stosuje pełny zapis meta-tagów w plikach PDF.

TItle
Bardzo istotny tag, z tych samych powodów dla których optymalizacja title strony jest tak ważna. To jeden z kluczowych elementów wartości PDF.

Author
Dzięki temu Google może grupować wszystkie pliki PDF, to także ułatwia wyszukiwania.
Subject

Tytuł dokumentu.
Tłumaczy sam siebie – należy pamiętać o słowach i frazach.

Keywords
Pozwala wpisać do 10 słów kluczowych w różnych wariacjach. To jeden z czynników ułatwiających wyszukiwanie.

Linki
Należy pamiętać, że pliki PDF są traktowane jak normalne strony. Mogą uzyskiwać wysokie pozycje w wyszukiwarkach, przekazywać PR i generować ruch. Z tego powodu wszystkie linki w plikach PDF powinny posiadać linki prowadzące do Twojej strony, linki zaś powinny być oparte o słowa kluczowe istotne z punktu widzenia strony do której prowadzą.

Otagowanie URL
Skoro pliki PDF działają jak strony www i generują ruch, to należy tak tworzyć linki aby można było potem odczytać ruch przychodzący z danego pliku PDF. Należy do tego wykorzystać znaczniki GA w każdym pliku PDF.

Tekst
Tekst na w pliku PDF działa z punktu widzenia SEO tak samo jak tekst na stronie internetowej. Jego optymalizacja jest więc tak samo istotna. Inną niezwykle istotną kwestią jest to, że tekst powinien być zapisany w pliku PDF jako tekst, nie krzywe czy co gorsza obrazki.

Obrazki
Także w przypadku obrazków należy pamiętać o tym, by wykorzystywać je tylko tam gdzie to faktycznie konieczne i stosować tekst zastępczy jeżeli to możliwe.

Krzywe
Wszystko co da się zapisać w formie krzywych, zamiast obrazków, należy zapisywać w formie krzywych. Nie dość, że pozwala to znacząco ograniczyć wielkość pliku, to jeszcze jakość prezentowanych grafik jest znacznie lepsza. Oczywiście dotyczy to takich rzeczy jak na przykład diagramy, rysunki wektorowe itd.

Proces czyli sztuka organizacji
Zasady które ułatwiają stworzenie dobrego tekstu SEO są w zasadzie proste. To co jest trudne to stworzenie procesu zarządzania treścią na stronie www, który uwzględni te wszystkie elementy jednocześnie. W zależności od struktury i organizacji firmy, pisanie tekstów przypada często osobom, które nie czują się komfortowo w tworzeniu tekstów ofertowych. Jeżeli tak jest, to dodanie do tego kolejnych wymagań nie zwiększy jakości tekstów – będzie często poza percepcja i możliwościami osoby, która to tworzy. Dlatego ważne jest, by tworzyć procesy. Proces pozwala “przepuścić” tekst przez 2-3 osoby, które sprawią, że całość nie tylko będzie merytorycznie poprawna, ale spełni wyśrubowane wymagania SEO będzie atrakcyjna ofertowo oraz poprawna językowo. To samo dotyczy nazw plików umieszczanych na stronie, umieszczania odpowiednich meta-tagów zarówno na podstronach serwisu jak również w plikach takich jak PDF.


Opublikowano

w

,

przez