Serwisy www B2B – identyfikacja leadów

IP mówi więcej niż można się spodziewać, czasami potrafi przedstawić się nawet z imienia i nazwiska.

Co mówi IP?

IP to jedna z tych danych, która budzi duże emocje ponieważ zdaje się zdradzać dane personalne. Tymczasem nie jest to takie proste. Pomimo tego jest sporo platform, które zbierają IP i starają się je łączyć z firmami, a nawet osobami. Dane które faktycznie da się zdobyć dzięki posiadanemu IP – oczywiście bez dodatkowych działań – to:

  • kraj
  • miejscowość
  • czasami z dokładnością do kodu pocztowego
  • nazwa firmy będącej dostawcą Internetu
  • jeżeli dane w bazie zostały spersonifikowane to także: nazwę firmy z której nastąpiło połączenie i już zdecydowanie rzadziej: domniemane dane osobowe właściciela IP.

Jak widać są spore różnice między tym co faktycznie mówi IP, a co może powiedzieć IP i z jaką dozą prawdopodobieństwa.

Część z tych danych jest bardzo intensywnie wykorzystywana w standardzie przez systemy analityki webowej, jak chociażby Google Analytics.

Jak to wykorzystać?

Pomijając to co otrzymujemy w systemach analityki jak chociażby informacje geograficzne, to systemy Lead Capture jak sama nazwa mówi, pomagają “łapać kontakty”. Innymi słowy, jeżeli na Twoją stronę wejdzie użytkownik to jeżeli jego numer IP znajduje się w bazie danych dostawcy, możesz otrzymać całkiem sporo wartościowych informacji – jak chociażby z jakiej firmy (nie chodzi tu o dostawcę Internetu – ISP) nastąpiło wejście. W sytuacji idealnej dane mogą być o wiele bardziej dokładne – włącznie z danymi osobowymi danej osoby. To jak wykorzystać potem te dane zostawiamy już działowi sprzedaży.

To co istotne, to fakt, że większość dobrych programów automatyzacji marketingu dostarcza taki serwis w standardzie. Niestety nie udało mi się znaleźć porównania jakościowego tych systemów, ale należy przypuszczać, że różnice nie są kolosalne.

Co wybrać?

Systemów Lead Capture Software jest całkiem sporo. Sam doliczyłem się co najmniej kilkunastu. Warto przy tym wspomnieć o kilku z nich, które zdobyły pokaźną liczbę klientów co potwierdza ich skuteczność na rynku.
Do grona wybranych zaliczyłem: VisualVisitor, Pardot, OpenTracker, Net-results, Sping Metrics, LeadLander, LeadsExplorer.

Łączenie lead capture software z systemami marketing automation

Pytanie należy postawić inaczej, czy da się połączyć i na bieżąco porównywać to co dostarczają obydwa systemy. Jeżeli tak to z pewnością warto to zrobić – chociażby po to, by mieć większą pewność, co do trafności danych oraz uzyskać efekt synergii.


Opublikowano

w

, ,

przez