NFC i RFID w marketingu

Przeczytaj o różnicach między NFC, RFID a BT oraz o przykładach zastosowania w marketingu.

Krótko o różnicach między NFC a RFID

NFC i RFID to nie to samo. Obydwie technologie są mylone ponieważ wykorzystują fale radiowe, a NFC potrafi czytać RFID. Są jednak 3 podstawowe różnice między nimi:

 1. NFC umożliwia komunikację obustronną, a RFID nie.
 2. NFC komunikuje się tylko z odległości mniej więcej 5 cm, a RFID może sięgać nawet 200 m.
 3. NFC może czytać tylko jeden tag jednocześnie, a czujnik RFID może czytać więcej niż jeden.

Warto również wiedzieć, że NFC jest nowszą technologią, bo z 1983 podczas gdy RFID pochodzi z 1973.  Aktualnie NFC ma sporo współczesnych telefonów zaczynając od chociażby nowsze wersje Samsung Galaxy SII

Słowo o przewadze NFC i RFID nad Bluetooth

Oczywiście mówimy tylko i wyłącznie o kontekście marketingowym. Różnice między BT a NFC czy RFID jest duża:

 1. BT wymaga ręcznego sparowania urządzenia, a NFC i RFID nie.
 2. NFC można zaprogramować, a BT może służyć do przesyłania danych w limitowanej liczbie formatów.

Przykłady zastosowań NFC/RFID

 1. NFC jako sposób na dynamiczną konfigurację urządzeń mobilnych. Innymi słowy: jak zbliżasz telefon do szafki nocnej, to telefon automatycznie zapada w stan wyciszenia; jeżeli instalujesz telefon w mocowaniu w samochodzie – telefon automatycznie włącza BT, GPS i uruchamia nawigację. itd. itd.
 2. NFC jako sposób na inteligentne, a przynajmniej interaktywne materiały drukowane. Innymi słowy: podchodzisz do plakatu i natychmiast „lajkujesz”, „postujesz” co trzeba (chcesz) na FB czy inny serwis społecznościowy, albo bez wybierania numeru telefonu natychmiast możesz zadzwonić pod dany numer, napisać maila, – w zasadzie liczba operacji i ich rodzaj jest nieograniczony.
 3. NFC jako narzędzie do kontrolowania i wspomagania wydarzeń. Innymi słowy: rejestracja, potwierdzenie przybycia, przesłanie danych kontaktowych, wymiana materiałów – wszystko to może być wykorzystane na eventach.
 4. NFC jako materiał do gier miejskich. Komentarz zbędny.
 5. NFC jako interaktywny gadżet, który już teraz jest dostępny jako długopisy, naklejki, podkładki na mysz, podkładki pod piwo, naklejki na lodówkę, pocztówki, badge. W zasadzie można je wykorzystać wszędzie.
 6. RFID w wizytówkach

Można sobie wyobrazić, że wizytówki, materiały drukowane, plakaty, podkoszulki obsługi – wszystko to może mieć wszyte bądź to tańsze RFID lub droższe RFID.

A oto przykłady kreatywnego wykorzystnia RFID i NFC:

https://www.youtube.com/watch?v=Kp6JJKbOSeY

https://www.youtube.com/watch?v=PSwmVxHEFkM

Jak to się ma do ROMI?

Wyobraź sobie na przykład, że interakcja z wizytówką staje się wpisem w twoim systemie analityki czy systemie marketing automation.

Teraz rozszerz tę funkcjonalność na inne nośniki – dotychczas praktycznie niemożliwe do śledzenia.

Biorąc pod uwagę, że „uszczelnianie systemu” jest jednym z filarów budowania ROMI o czym pisałem tutaj, to dodanie takiej funkcjonalności w materiałach drukowanych jest wręcz koniecznością.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: