Przeczytaj o różnicach między NFC, RFID a BT oraz o przykładach zastosowania w marketingu.
Krótko o różnicach między NFC a RFID
NFC i RFID to nie to samo. Obydwie technologie są mylone ponieważ wykorzystują fale radiowe, a NFC potrafi czytać RFID. Są jednak 3 podstawowe różnice między nimi:
- NFC umożliwia komunikację obustronną, a RFID nie.
- NFC komunikuje się tylko z odległości mniej więcej 5 cm, a RFID może sięgać nawet 200 m.
- NFC może czytać tylko jeden tag jednocześnie, a czujnik RFID może czytać więcej niż jeden.
Warto również wiedzieć, że NFC jest nowszą technologią, bo z 1983 podczas gdy RFID pochodzi z 1973. Aktualnie NFC ma sporo współczesnych telefonów zaczynając od chociażby nowsze wersje Samsung Galaxy SII
Słowo o przewadze NFC i RFID nad Bluetooth
Oczywiście mówimy tylko i wyłącznie o kontekście marketingowym. Różnice między BT a NFC czy RFID jest duża:
- BT wymaga ręcznego sparowania urządzenia, a NFC i RFID nie.
- NFC można zaprogramować, a BT może służyć do przesyłania danych w limitowanej liczbie formatów.
Przykłady zastosowań NFC/RFID
- NFC jako sposób na dynamiczną konfigurację urządzeń mobilnych. Innymi słowy: jak zbliżasz telefon do szafki nocnej, to telefon automatycznie zapada w stan wyciszenia; jeżeli instalujesz telefon w mocowaniu w samochodzie – telefon automatycznie włącza BT, GPS i uruchamia nawigację. itd. itd.
- NFC jako sposób na inteligentne, a przynajmniej interaktywne materiały drukowane. Innymi słowy: podchodzisz do plakatu i natychmiast „lajkujesz”, „postujesz” co trzeba (chcesz) na FB czy inny serwis społecznościowy, albo bez wybierania numeru telefonu natychmiast możesz zadzwonić pod dany numer, napisać maila, – w zasadzie liczba operacji i ich rodzaj jest nieograniczony.
- NFC jako narzędzie do kontrolowania i wspomagania wydarzeń. Innymi słowy: rejestracja, potwierdzenie przybycia, przesłanie danych kontaktowych, wymiana materiałów – wszystko to może być wykorzystane na eventach.
- NFC jako materiał do gier miejskich. Komentarz zbędny.
- NFC jako interaktywny gadżet, który już teraz jest dostępny jako długopisy, naklejki, podkładki na mysz, podkładki pod piwo, naklejki na lodówkę, pocztówki, badge. W zasadzie można je wykorzystać wszędzie.
- RFID w wizytówkach
Można sobie wyobrazić, że wizytówki, materiały drukowane, plakaty, podkoszulki obsługi – wszystko to może mieć wszyte bądź to tańsze RFID lub droższe RFID.
A oto przykłady kreatywnego wykorzystnia RFID i NFC:
https://www.youtube.com/watch?v=Kp6JJKbOSeY
https://www.youtube.com/watch?v=PSwmVxHEFkM
Jak to się ma do ROMI?
Wyobraź sobie na przykład, że interakcja z wizytówką staje się wpisem w twoim systemie analityki czy systemie marketing automation.
Teraz rozszerz tę funkcjonalność na inne nośniki – dotychczas praktycznie niemożliwe do śledzenia.
Biorąc pod uwagę, że „uszczelnianie systemu” jest jednym z filarów budowania ROMI o czym pisałem tutaj, to dodanie takiej funkcjonalności w materiałach drukowanych jest wręcz koniecznością.