JUGAAD czyli optymalizacja, oszczędność, elastyczność

Sukces firm zależy od wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jednak ze względu na recesję, w ostatnim czasie korporacje znacznie ograniczyły środki przeznaczane działania R&D. Lekiem jest JUGAAD.

„Jak tworzyć wielkie rzeczy w oparciu o zawężony budżet? Odpowiedź przychodzi ze wschodu – z Indii – i brzmi „jugaad”.

Jugaad to słowo slangowe, które wywodzi się z języka hindi. Oznacza improwizacyjny styl poszukiwania rozwiązań, którego głównymi narzędziami są pomysłowość i spryt. W Indiach pojęcie wiąże się z wynalazkami tworzonymi „na szybko” z tego, co „pod ręką” – piecykami czy samochodami domowej roboty, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z innowacyjnością, a raczej z prowizorycznością. Fakt, iż od jednego do drugiego wcale nie musi być daleko do tej pory umykał zachodnim przedsiębiorcom.

Nowoczesny jugaad jako „kreatywna improwizacja” różni się od strategicznej innowacyjności rozwijanej przez zespół profesjonalistów. Nie wymaga zatem zaplecza naukowego czy inżynieryjnego. Organizacje, które praktykują jugaad jako system tworzenia innowacji działają według czterech zasad.

  1. szczędzać, nie marnować i ściśle odnosi się do ograniczonych zasobów i sposobu ich wykorzystywania.
  2. włączać, nie wyłączać i odnosi się do społeczności konsumentów, pracowników i partnerów organizacji.
  3. Zasada trzecia dotyczy współpracy w obrębie organizacji i promuje oddolne uczestnictwo zamiast odgórnej kontroli – zarządzający jest bardziej przewodnikiem niż dyrektorem, co umożliwia zespołową improwizację.
  4. Ostatnia reguła odrzuca linearne planowanie i wybór jednego konkretnego modelu biznesowego na rzecz elastycznego myślenia i działania oraz korzystania z wielu opcji jednocześnie.

Jednymi z pierwszych firm, które zaczęły wykorzystywać system jugaad były Best Buy i Oracle, co pozwoliło im na stworzenie produktów i usług tańszych tak dla wytwórcy jak i konsumenta.

Warto przy tym zauważyć, że i w Polakach drzemią ogromne pokłady kreatywnej improwizacji, całkiem podobne do tej hinduskiej. W amerykańskim magazynie „Practical Science” opublikowano w 1960 r. artykuł z wyjątkowo ciekawym materiałem zdjęciowym ilustrującym zrobione domowym sposobem wehikuły. \

Jugaad może się zatem okazać strategią managerską która doskonale współgra z rodzimym pojęciem przedsiębiorczości.


Opublikowano

w

przez