Jak serial Breaking Bad zbudował międzynarodową markę metamfetaminy

W Albuquerque, New Mexico dealerzy narkotyków zaczęli sprzedawać błękitną, krystaliczną metaamfetaminę…

Ikona świata metaamfetaminy

Jeżeli znasz serial Breaking Bad nie muszę tłumaczyć ani co to za miasto ani co to jest błękitna metaamfetamina.  Tym którzy nie mieli okazji zobaczyć serialu albo ta produkcja nie przypadła im do gustu tłumaczę: błękitna, krystaliczna metaamfetamina to produkt stworzony przez głównego bohatera serialu Breaking Bad, genialnego chemika – Waltera White. Wokół „błękitnej mety” tworzonych jest wiele przejmujących historii, w serialu wielokrotnie podkreśla się jej nadzwyczajną i unikalną jakość. Tym samym gwiazdą jest nie tylko sam Walter White ale także jego produkt. W serialu można wielokrotnie obserwować bezkompromisową walkę głównego bohatera o zarówno o jakość metaamfetaminy jak i utrzymanie jej na rynku. Jedną z głównych motywacji Waltera do wytwarzania narkotyku jest jego duma z faktu, że jako jedyny potrafi „ugotować” produkt o czystości sięgającej 96%.

Tworzenie kampanii

Patrząc na to z marketingowego punktu widzenia: stworzono produkt, opowiedziano wiele przejmujących historii o jego Twórcy, pokazano jak wiele trudu, wiedzy, poświęcenia i serca jest wkładane powstawanie krystalicznej metaamfetaminy. Wielokrotnie przedstawia się proces produkcyjny – wymagający zawsze najwyższych standardów oraz wręcz artystowskiego podejścia do chemii. W serialu okazuje się także, że tylko główny bohater potrafi produkować tak doskonały produkt – jest więc to coś powstającego na granicy technologii i sztuki, swoisty hand-made. Produkt posiada także wyraźny znak rozpoznawczy, podstawowy element identyfikacji – błękit.

Zakup mediów

Mówiąc krótko: serial telewizyjny stworzył silną, międzynarodową markę produktu, który jest nielegalny. Ostatni odcinek widziało ponad 10 mln widzów, poprzednie sezony także cieszyły się ogromną popularnością – należy do tego doliczyć wszystkich tych, którzy skorzystali z nielegalnych źródeł dostępu do filmów.

Dystrybucja

Nielegalny nie oznacza niedostępny. Podziemie dostarcza wszystkiego co jest potrzebne tak w filmie jak i realu. Skoro jednak serial stworzył markę „błękitnej mety”, to dlaczego tego nie wykorzystać? Jak wiadomo dealerzy sprzedający błękitną metę w New Mexico, nie przejmują się prawami autorskimi i na pewno nie rozważali zakupu licencji na wykorzystanie marki. Zamiast tego po prostu skopiowali produkt  i przenieśli go z serialu do realnego świata. Z pewnością wiele osób uznało, że używanie „blue glass” jest bardzo seksi  i kupili błękitną metę, a więc zasugerowali się marką.

Rzeczywistość

Według oficjalnych informacji jakość niebieskiego produktu była niska, a tym samym oprócz błękitnej barwy z produktem Woltera White nie łączyło jej nic. Nie zmienia to faktu, że to pierwszy przypadek gdy narkotykowi zrobiono wielomiesięczną kampanię reklamową o zasięgu światowym. W tym samym serialu powstała inna marka, również kultowa czyli sieć fast food o nazwie „Los Pollos Hermanos”, z uwagi jednak na to, że sprzedawanie fast-food nie jest biznesem nielegalnym, nikt nie wykorzysta tej marki zbyt pochopnie.

Podsumowanie

Breaking Bad to doskonały przykład tego, że „Content is the King”. Wyprodukuj dla jakiegokolwiek produktu taki serial – a nie będziesz potrzebował żadnych mediów. Szczerze: to byłaby najlepsza forma reklamy jaką sobie wyobrażam, o ile oczywiście reżyserzy nie ulegną marketerom w ich dążeniu do umieszczania produktu w każdym miejscu na ekranie. Ciekawy jestem jak wyglądałby taki serial dla produktów typu folia spożywcza?

 


Opublikowano

w

przez