Facebook nas śledzi?

Czy Facebook podgląda jakie strony oglądamy?

Dlaczego?

Coraz częściej czytam i słyszę o tym, że Facebook nas śledzi. Tak. Robi to. Pytanie brzmi tylko jak to robi, po co to robi i jak można to zatrzymać. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Mechanika

Logujesz się na Facebook. Facebook wrzuca kilka ciasteczek. Wylogowujesz się. Niektóre ciasteczka zostają na przeglądarce. Wchodzisz na inny serwis www. Na tym serwisie jest embedowany (załączony) kod Facebook – ma on ułatwić Ci lajkowanie artykułów, szerowanie itd. Ten kod wie jakiego ciasteczka szukać, ma też do tego uprawnienia. Jeżeli chce, może z łatwością stwierdzić, że Ty to Ty i „dopisać” do Twojej historii odwiedziny na stronie, która pozornie nie jest kompletnie związana z Facebook.

Efekty

Zdziwienie na twarzy, że Facebook serwuje reklamy które odnoszą się do treści, które czytałeś na zupełnie innej stronie – oraz rodzące się pytanie „jak to możliwe?”. Jak to możliwe już wiesz.

Czy Facebook nas śledzi?

Czy Facebook jest przedsięwzięciem biznesowym? Tak, a więc musi zarabiać i robi to zarabiając na reklamach. Targetowanie reklam jest głównym źródłem przewagi biznesowej. Facebook ma w tym wypadku ogromną przewagę – wiedzę o użytkowniku.

Czy możemy wyłączyć śledzenie?

Tak. Zarówno w ustawieniach Facebook jak również korzystając chociażby z pluginów do przeglądarek, blokujących śledzenie.

Czy mogę zobaczyć kto mnie śledzi?

Tak.Instalując chociażby plugin Ghostery do Chrome. Możesz także zdecydować kto może i gdzie Cię śledzić, a kto nie.

Gdzie mogę się więcej dowiedzieć?

Tak. Proponuję tutaj.

Przykład

Z prawej strony na dole – dzięki wykorzystaniu Ghostery – można zobaczyć… 21 (sic!) film, które Cię obserwują gdy wchodzisz na stronę Business Insider.

number-of-thing-golczyk


Opublikowano

w

przez