DAM – Digital Asset Management – wprowadzenie

Wprowadzenie do systemów DAM.

DAM nie jest systemem do współdzielenia, przechowywania, archiwizacji wszelakiego rodzaju plików graficznych. Przynajmniej nie tylko. Dobrze zaimplementowany DAM to centrum zarządzania wszelkiego rodzaju materiałami elektronicznymi w całej organizacji, ustawiający procesy pracy nad tymi danymi, ułatwiający wyszukiwanie nie tylko pojedynczych plików ale także plików powiązanych z danym art-workiem. Wszystko to jest połączone z systemami trzecimi czyli na przykład CMS, Marketing Automation i stanowi główną i jedyna platformę wymiany wszelkiego rodzaju materiałów elektronicznych w organizacji.

DAM można porównać do serca przepompowującego elektroniczne materiały po całej organizacji, wykorzystując do tego odpowiednie procesy.

Spojrzenie w ten sposób na DAM powoduje, że jego wybór i wdrożenie jest dużym wyzwaniem. Nie wystarczy bowiem szukać „bardziej rozbudowanego dropboxa” ale trzeba myśleć perspektywicznie o danym dostawcy, o tym jakie są jego realne plany rozwoju, czy technologia w którą dostawca zainwestował jest przyszłościowa, czy system posiada możliwość integracji z systemami firm trzecich, czy obsługuje wszystkie pliki na których pracujemy dziś i będziemy pracować za kilka lat, czy system jest w stanie dostosować się do procesów istniejących w danej firmie i w końcu ile kosztuje jego zakup i utrzymanie.  Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania należy wybrać jednego dostawcę.

Każdy ze wspomnianych aspektów wymaga wiedzy nie tylko o tym jak działa marketing i jakimi rządzi się procesami ale także doskonałej orientacji w technologii.

Wybór właściwego  systemu DAM jest złożonym procesem, w który zaangażowana musi być osoba odpowiedzialna za technologię w marketingu czyli na przykład Chief Marketing Technologists ale także inne osoby z działu marketingu jak i działów IT.

Z punktu widzenia Marketing Operations Management DAM jest niezwykle istotny. Dlatego mam zamiar poświęcić kilka artykułów temu tematowi i wprowadzić wszystkich zainteresowanych systemy tego typu.


Opublikowano

w

,

przez