Zapomnij o kanałach komunikacji, myśl o komunikacie

Jeżeli myślisz o komunikacie w kontekście kanału komunikacji, utkniesz w przeciętności. Przeczytaj jak wyciągnąć głowę ponad konkurencję i zaistnieć.

Idąc za myślą Jacka Trouta „wyróżnij się lub zgiń” marketerzy pogłębiają clutter reklamowy, bo jak wyróżnić piękny kwiat na łące pełnej równie pięknych kwiatów? Jeszcze większe płatki, jeszcze mocniejszy zapach, jeszcze bardziej oszałamiające kolory, a może wręcz przeciwnie bezwonny, jednokolorowy z malutkimi płatkami?

Odpowiedź jest prosta: posadzić drzewo. Zrobić z kwiatów tło i zostawić je w cieniu.

To kreatywne! Nie, to nie jest kreatywne. Kreatywne byłyby kwiatki w kratkę śpiewające o pszczółce Mai. Posadzenie drzewa to tylko zmiana sposobu myślenia o komunikacie. Zmiana myślenia o tym co wolno, a czego nie ale przede wszystkim to zmiana z myślenia o komunikacie z „kanał łąka / kategorii kwiaty” na myślenie kategorią „kanał świat / kategoria piękno”. Kreatywnie to może być dopiero potem.

Twoim kanałem jest rzeczywistość, świat, otoczenie. Myśląc w ten sposób, stwarzasz sobie szansę na stworzenie komunikatu, który zostanie z ochotą zassany przez każdy istniejące medium – jakby był stworzony specjalnie dla niego. A przecież nie był.

Dobrym przykładem zasadzenia drzewa na łące kwiatów jest akcje RedBull

https://www.youtube.com/watch?v=nUjcBnzjbP8

Podsumowując

Briefując agencję kreatywną należy pamiętać, by nie mówić im „a teraz zrób coś kreatywnego ale tutaj masz dokumentację z ograniczeniami”. Powiedz po prostu co chcesz osiągnąć i jak bardzo jesteś odważny. To wystarczy.

 


Opublikowano

w

przez