Wielokanałowa analityka zmieni marketera wróżbitę w naukowca

Multichannel Marketing Analytics bądź Customer Journey Analytics pozwoli zmienić „marketing przypuszczeń” w „świadomy marketing”.

Zastanówmy się co by się stało, gdyby marketerzy mogli śledzić interakcje nie tylko na poszczególnych kanałach (online,offline) jak to ma miejsce teraz ale przede wszystkim podróż klienta poprzez kolejne kanały – od pierwszej interakcji do finalnej konwersji.

Organizacje muszą obsługiwać klienta na tych kanałach na których jest on obecny i na których chce współpracować z organizacją. Niestety wszystkie te kanały są silosami często rozłączonymi koncepcyjnie i organizacyjnie tj. kto inny w organizacji jest odpowiedzialny za social media, a kto inny za komunikację off-line czy za działania eventowe. To zupełnie naturalne, ponieważ skoro i tak nie wiadomo jak klienci przeskakują pomiędzy kanałami, to nie istnieje racjonalny powód do tego, by tworzyć głębszą integrację między silosami w organizacji. Multichannel Marketing Analitics jest w stanie takie dane dostarczyć, a tym samym wpłynąć na strukturę organizacji zwiększając synergię między kanałami.

Synergia między kanałami może pozwolić zrozumieć jakiego typu dane w jakim kanale konsumuje klient na swoje drodze do konwersji. Zapewne czego innego szuka na facebook, czego innego na G+, Twitter, Instagram czy strony korporacyjnej czy e-commerce. Oczekuje także innych sposobów interakcji na każdym z tych kanałów. Zrozumienie oczekiwań pozwoliłoby dostosować świadomie komunikaty na poszczególnych kanałach, personalizować je w zależności od tego na jakim etapie klienckiej podróży znajduje się aktualnie dana osoba. Wszystko to ograniczy wydatki, inwestycje bo ograniczy sferę domysłów, a rozbuduje sferę analizy danych. Oczywistym efektem takich informacji będzie zwiększenie konwersji i zbudowanie solidnego Customer Experience.

Multichannel Marketing Analitics przyniesie organizacjom bardzo duży benefit. Niestety jest to technologia wschodząca. Pełna dojrzałość tej technologii nastąpi za 7-10 lat – na razie możemy się cieszyć różnego typu rozwiązaniami, które zbliżają nas do wiedzy o kliencie.

Przykładowy dostawca: Anametrix.


Opublikowano

w

przez