W poszukiwaniu właściwej DAMy

Zastanawiasz się jak zarządzać setkami zdjęć, video i innych materiałów w wersji elektronicznej? Ten wpis zainteresuje wszystkich poszukujących rozwiązań w tym obszarze.

Zasoby cyfrowe w marketingu

Rosnąca Ilość materiałów w formie cyfrowej nie idzie to w parze ze sprawnym zarządzaniem tymi zasobami.  Liczne wersje tych samych dokumentów rozsiane pomiędzy dostawcami i komputerami poszczególnych osób, brak wersjonowania, śledzenia zmian, bezpieczeństwa,  problemy z szybkim i sprawnym udostępnianiem – to dosyć powszechne problemy w działach marketingu. Firmy mogą to rozwiązywać na różne sposoby. Mogą szukać doraźnych sposobów (np. darmowe, prywatne konta DropBox), budować wewnętrzne rozwiązania, które zazwyczaj są rodzajem dysków sieciowych albo szukać rozwiązań dedykowanych. Niniejszy artykuł dotyczy tych ostatnich.

DAM – czym jest?

Definicja DAM nie jest do końca jasna. Pod tym szyldem można znaleźć najprostsze systemy do przechowywania danych z nielicznymi funkcjami, po bardzo kompleksowe i dojrzałe systemy umożliwiające zaawansowane zarządzanie zasobami cyfrowymi, workflow i zarządzania projektami. Niedawno były to systemy wykorzystywane na przykład w drukarniach, dzisiaj są w takiej lub innej formie obecne w marketingu, a ich rola będzie się umacniać z roku na rok.

Rynek i ceny

Systemy typu DAM czyli Digital Asset Management rosną niczym grzyby po deszczu. Na rynku można znaleźć ogromną ilość dostawców, którzy oferują DAM w przeróżnych wersjach, rodzajach i modelach biznesowych. Dobrym miernikiem zróżnicowania usług oferowanych pod szyldem DAM są różnice w cenach. Te zaś w przypadku tego typu rozwiązań, wahają się od około 5000 dolarów rocznie do prawie 400 000 dolarów za samą licencję! Blisko 100 krotna różnica ceny dobrze pokazuje z jak zróżnicowanym, poszatkowanym rynkiem mamy do czynienia. Całość znacząco utrudnia wybranie właściwego dostawcy.

Rodzaje

Rozwiązania DAM przyjmują bardzo różne formy – co zostało zaznaczone powyżej – co pozwala zaspokoić potrzeby kilku grup odbiorców.

  1. firmy, które są bardzo świadome swoich potrzeb i oczekują bardzo mocnego wsparcia na każdym etapie powstawania materiału, począwszy od etapu powstawania pomysłu, przez zarządzania powstawaniem, produkcję, wersjonowanie oraz publikację. Wchodzą w to także funkcjonalności związane z lokalizacją/globalizacją/zaawansowanym workflow/systemem zatwierdzeń/etc.
  2. firmy, które oczekują swoistego repozytorium dla swoich materiałów. Traktują to jako bardzo zaawansowany dysk sieciowy, który zastępuję – zazwyczaj ułomny – firmowy dysk sieciowy. Takie systemy raczej nie wspomagają funkcjonalności, opisanych powyżej.

Wybór

Do grupy pierwszej należą takie systemy jak Adobe, Autonomy, EMC, OpenText. Można do nich także zaliczyć North Plains, Canto, Chuckwalla, MediaBeacon, Xinet.

Do drugiej grupy należą systemy takie systemy jak Nuxeo, WebDAM, Widern Enterprices.

Podsumowanie

Nie bez powodu większość dostawców DAM nie publikuje kalkulatorów cen. Dzieje się tak dlatego, że Ilość czynników, które wpływają na wycenę jest zbyt duża. Dlatego najlepiej zapoznać się dokładnie z ofertą każdego z dostawców z osobna.


Opublikowano

w

,

przez