Universal Analitics dostarcza zupełnie nowych możliwości i zmienia filozofię kryjącą się za statystykami. Zobacz kluczowe różnice i sposoby zastosowania.
O ile Google Analitics (GA) pozwala na obserwację zachowania tłumu on-line, o tyle Universal Analitics (UA) obserwuje zachowania pojedynczych użytkowników on-line and off-line. Oznacza to, że jeżeli masz zarówno sklep on&off-line to od dzisiaj możesz śledzić zachowanie konkretnych użytkowników zarówno na ich urządzeniach mobilnych, dekstopach jak również w gdy płacą czy używają karty lojalnościowej w tradycyjnym sklepie. To już nie jest różnica klasy pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, ale kompletne nowe podejście.
Główne usprawnienia Univeral Analitics w stosunku do Google Analitics:
-
Poziom użytkownika: UA nie śledzi wizyt, ale zachowanie konkretnych gości. Nalezy przy tym pamiętać, że nie można przesyłać danych osobistych do UA pod rygorem utraty wszystkich danych.
-
Poziom każdego urządzenia: UA śledzi nie tylko stronę, UA śledzi wszystko co dotrze do niego z dowolnego urządzenia elektronicznego.
-
Niestandardowe wymiary i dane: w nowym UA możemy tworzyć je w taki sposób jak chcemy i wykorzystywać informacje, które zbieramy na stronie www.
-
Uproszczona konfiguracja: to co poprzednio należało wykonywać w środowisku programistycznym, teraz można ustawić z poziomu panelu administracyjnego.
Osobiście gdy pracuje wykorzystuje dwie lub nawet trzy przeglądarki jednocześnie. Często odwiedzam tę samą stronę z Chrome, FireFox i Opera. Potem często uruchamiam tę samą stronę na telefonie wykorzystując raz jedną a drugiego dnia drugą przeglądarkę. Dla GA te wszystki wizyty to teoretycznie 5 różnych użytkowników. Dla UA to jedna i ta sama osoba.
To jednak nie wszystko, bo jeżeli odpowiednio połączę swoje inne systemy z UA rozpoznam użytkownika także wtedy gdy dzwoni lub kupuje w sklepie off-line. To podejście pozwala nie tylko śledzić użytkowników ale rozpoznawać charakterystyczne zachowania tych, którzy dokonują faktycznego zakupu. Przypomina to nieco możliwości systemów marketing automation.
UA wnosi do świata statystyk nowe możliwości, co w połączeniu z dedykowanymi systemami marketing automation pozwala na bardzo rzetelną i owocną analizę danych. Warto także zwrócić uwagę na to, że Google udostępniło także wersję premium swojej usługi dla największych i najbardziej wymagających graczy, której koszt – bagatela! – to 150 000 dolarów rocznie. Jednak to co najbardziej ciekawe, to to że wersja Premium nie różni się funkcjonanie od standardowego Uniwersal Analitics. Google utrzymuje supremację.