Psychologia behawioralna czyli skuteczność w reklamie

Zgadnij który z czterech komunikatów jest najbardziej efektywny?

Mieszkańcy pewnego osiedla zostali poproszeni o to, by oszczędzać energię przez wyłączenie w lecie klimatyzatorów, a zamiast tego włączenie wiatraków. W tym celu zostali podzieleni na 4 kategorie i każda z nich otrzymała 4 różne komunikaty.

  1. Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić 54 dolary miesięcznie tego lata? Wyłączy klimatyzację, włącz wentylator”.
  2. „Chroń planetę, bądź odpowiedzialny. Wyłączy klimatyzację, włącz wentylator”.
  3. „Bądź odpowiedzialnym mieszkańcem miasta. Wyłączy klimatyzację, włącz wentylator”.
  4. „70% Twoich sąsiadów wyłącza klimatyzację, a włącza wentylator.”

Jak sądzicie, która wersja jest skuteczniejsza od innych? Powiem tylko, że różnica jest miażdżąca.

Co wygrało: oszczędności finansowe, odpowiedzialność, ekologia, naśladownictwo? Odpowiedz znajdziesz poniżej.

Często można usłyszeć, że „między nauką a praktyką jest różnica” albo że „nie ma co podchodzić do tego tak naukowo, lepiej praktycznie”.  Dzieje się tak szczególnie w branżach „humanistycznych”. Rozumiem źródło tych poglądów ale kompletnie ich nie akceptuję. Nauka jest jedynym źródłem sprawdzalnej wiedzy, trzeba ją tylko przekuć na praktykę. Jedynym minusem wiedzy naukowej jest zazwyczaj hermetyczny, trudno zrozumiały język który nie daje rozwiązań praktycznych wprost, a jedynie wskazuje miejsce poszukiwań. Po to jednak studiujemy, żeby takie teksty rozumieć i wyciągać z nich dla siebie wnioski. Faktem jest, że nasz system edukacji nie pomaga w przekuwaniu jej na praktykę. A szkoda, bo możliwości które daje mogą nie tylko pomóc sprzedawać ale także wpływać pozytywnie na całe społeczności.

Wracając do tematu i zadanego pytania – zachęcam do oglądnięcia poniższego TED – tam wszystko zostanie wyjaśnione. Dobrej zabawy.

[ted id=1754 lang=pl]

 


Opublikowano

w

przez