Po co dziecku kurs rzeźbienia w rzeczywistości wirtualnej?

Technologia ułatwia nam życie, ale rzadko kiedy rozumiemy jak bardzo zmieni świat naszych dzieci. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszy zestaw kompetencji jest kompletnie inny od wymagań stawianych przez współczesne szkoły. Tę niebezpieczną lukę należy bardzo szybko uzupełnić. 

To czego uczy dzisiejsza szkoła, nie tylko w Polsce ale także w większości krajów na świecie, może być w niedalekiej przyszłości równie przydatne jak dzisiaj umiejętność koszenia kosą, wiązania snopków czy nabierania wody ze studni.  Trudno na nich budować przyszłość.

Szkoły stawiają, na co prawda ciągle usprawniany, ale wciąż XIX wieczny system edukacji oparty o zapamiętywanie, posłuszeństwo i bierne słuchanie. System ma swoje tradycje i jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Co sprowadza się do tego, że stawia opór zmianom. Rewolucja nastąpi ale potrwa, jak każdy proces społeczny-polityczny. 

Tymczasem technologia nie czeka. Pędzi i cały czas przyspiesza. Wciąga zarówno nas nasze dzieci coraz głębiej w cyberprzestrzeń.  Dni i godziny spędzone na poszukiwanie informacji zamieniły się w sekundy i minuty, a wszystkie odpowiedzi zazwyczaj mamy dosłownie pod ręką. Szkolne zapamiętywanie i rozwiązywanie schematycznych testów straciło sens. Potrzeby są inne.

Wśród kluczowych umiejętności potrzebnych w nadchodzących dziesięcioleciach to  umiejętność szybkiego przetwarzania informacji, odróżniania prawdy of fałszu, krytycznego myślenia, umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami w cyberprzestrzeni,  pracy zespołowej, a w tym także pracy w zespołach człowiek – maszyna.  World Economic Forum kluczowy zestaw umiejętności w roku 2022 i nie ma tam wiele z tego czego uczy dzisiejsza szkoła. Jest za to dużo umiejętności miękkich, współpracy, analizy, kreatywności.

Jeden z najlepszych systemów edukacji, Finlandzki, rozwiązał ten problem poprzez promowanie edukacji cyfrowej. Nie zniechęca do technologii. Zachęca do tego by używać jej świadomie. Starają się uczyć przez zabawę i wykorzystywać cyberprzestrzeń do pracy twórczej.

Własnie tą drogą podąża jeden z pierwszych w Polsce ośrodków edukacji cyfrowej dla dzieci i młodzieży, stworzony w modelu lokalnej społeczności – swoistego Domu Kultury 2.0 – Digit@l Friends.

Digit@l Friends zlokalizowany jest na warszawskim Gocławiu. Według organizatorów program zapowiada się ciekawie. Będą tam organizowane zajęcia i wydarzenia takie jak noc gier, cosplay, produkcja muzyki, video, podcastów, memów, reżyseria, scrapbooking, toastmarsters, robotics, rzeźbienie i malowanie w VR, drukowanie 3D, ale także tematy związane z zagrożeniami cyberprzestrzeni od zakupów on-line, przez fakenews po rozpoznanie i przeciwdziałanie cyberprzemocy.  Będą także zajęcia z krytycznego myślenia i cyber detoxu.

Wracając zaś do tytułu. Rzeźbienie w cyberprzestrzeni jest realnym doświadczeniem VR. To doskonały przykład wykorzystania zaawansowanej technologii do budowania zupełnie nowych doświadczeń i ekspresji samego siebie w cyfrowej rzeczywistości. To doskonały przykład na rozwijanie umiejętności potrzebnych w przyszłości.


Opublikowano

w

przez