Performance Marketing czyli ROAS jak się patrzy

Czy nie cały marketing powinien być „performance” ? O co więc chodzi z Performance Marketingiem i jak się ma do tego ROAS, CTR, CR, ePCM i inne.

Dlaczego powstał Performance Marketing?

Marketing staje się coraz bardziej efektywny dzięki technologii. Mierzenie, śledzenie, liczenie – wszystko to pozwala stosunkowo łatwo stwierdzać, gdzie pieniądze są wyrzucane, a gdzie nie i istnieje sensowny zwrot z inwestycji.

Można mierzyć kliknięcie w danym kanale na daną reklamę z danym komunikatem, a następnie sprawdzenie konwersji do celu czyli na przykład zakupu. I tak z 5 kanałów i 5 kreacji w każdym kanale, okazuje się, że kanał 3, z kreacją 2 przyniósł najwięcej efektów, dlatego warto w niego inwestować (chociaż to model uproszczony).

Czym jest więc Performance Marketing?

Mnie najbardziej podoba się definicja, która mówi, ze Performance Marketing to wszystkie działania na polu reklamowym, które przynoszą faktyczny efekt, a nie tylko potencjalny. Dla wielu Performance Marketing to Affiliate Marketing, co nie jest prawdą. Owszem Affiliate Marketing to jeden z elementów Performance Marketing.

Jak działa Performance Marketing?

Umawiamy się z reklamobiorcą na to, że owszem – płacimy mu – ale tylko wtedy gdy nastąpi założóny przez nas efekt czyli na przykład wejście na stronie, przeczytanie artykułu, pobranie PDF, wypełnienie formularza, zakup, etc. Jednym słowem płacimy za cel który chcemy osiągnąć.

Z uwagi na różne skale trudności, inaczej płaci się za wejście na stronę a inaczej za rejestrację, a jeszcze inaczej za zakup rzeczy czy usługi.

Czym jest ROAS?

ROAS to skrót jakich wiele, który po rozwinięciu praktycznie nie wymaga dodatkowego tłumaczenia. ROAS czyli Return On Advertising Spending. Innymi słowy zwrot z inwestycji reklamowej. Jeżeli wydałem po 50 zł za każdą ze 100 osób, które wypełniły formularz na stronie dilera samochodów i sprzedałem jeden samochód klasy średniej to można uznać, że ROAS był dodatni, pytanie tylko czy można było to osiągnąć niższym kosztem.

Jeżeli chodzi o CTR, CR to są to pojęcia doskonale znane Click Through Rate, Conversion Rate i służą do opisu efektywności procesu.

Podsumowanie
Performance Marketing powstał dzięki rozwijającej się technologii i prawdopodobnie będzie zwiększał swój zasięg wychodząc poza działania on-line. Performance Marketing powinno się oddzielać od Performance Advertising, a w ten wchodzą inne pojęcia takie jak Channel Attribiution i Media Mix Modelling. Do tematu na pewno jeszcze wrócę.


Opublikowano

w

,

przez