Pecha Kucha

Zobacz co znaczy 20×20 i dlaczego każdy w dziale marketingu powinien używać Pecha Kucha.Pecha Kucha spotkałem na liście tematów poruszanych na Berlin School of Creative Leadership. Nazwa przykuła moją uwagę i tak się zaczęło.

Marketing to komunikacja. Efektywna komunikacja. Efektywność komunikacji polega na zwięzłości, poruszeniu wyobraźni, utrzymaniu zainteresowania od początku do końca.

Pecha Kucha jest niczym innym niż metodą na dobrą, krótką, zwięzła, poruszającą wyobraźnię prezentację. Postanowiłem napisać o tej technice na blogu, ponieważ powstała z powodu i dla ludzi pracujących w zawodach twórczych. Ale od początku.

20 x 20

Magiczny składnik Pecha Kucha to 20 x 20, co można przetłumaczyć na max 20 slajdów po 20 sekund. Tak, tylko 20 slajdów i tylko 20 sekund.

Jak działa magiczny składnik?

Zmusza do myślenia. Nie wszystko co chcesz powiedzieć jest warte powiedzenia. Skup się więcej na tym co najważniejsze. Takie podejście szybko przestawia myślenie „słowem” na myślenie „obrazem”, a z czasem na myślenie „kreacją”. Każdy slajd to osobna kreacja, uzupełniona nie tyle słowem pisanym co mówionym. Każdy slajd to potężna dawka skupienia, zainteresowania i zaskoczenia. Oczywiście w idealnym świecie.

Kto to wymyślił, po co, dla kogo

Technika powstała w Japonii, żeby ukrócić niekończące się prezentację architektów. Było to w roku 2003 na pierwszej PechaKucha night w Tokio.

PechaKucha Night?

To wspaniałe wydarzenia, które różnią się od TED tym, że TED jest „bottom down” podczas gdy PechaKucha is „bottom up” innymi słowy na TED nie pojawi się nikomu nie znana „babcia robiąca wyjątkowe placki kakaowe” a w PechaKucha tak. Ciekawostką jest to, że PechaKucha nie ma „cofnij slajd” albo „zatrzymaj się na chwilę”. Slajdy przewijają się co 20 sekund, automatycznie – bezlitośnie zmuszając Cię do zwięzłości. Doskonałe!

PechaKucha w Marketing Operations

Marketing Operations to nowa działka. Nie wszyscy rozumieją co jak używać, nie wszyscy wiedzą co jest ważne, co nie. Innymi słowy jest wiele do tłumaczenia, prezentowania i jak zwykle mało czasu. PechaKucha to doskonały format do tego, by sprzedawać wiedzę w branży kreatywnej, marketingu i technologii.


Opublikowano

w

przez