Konferencja MarTech 2016 Londyn

Co zmieniło się w przeciągu kilku lat na konferencji MarTech?

Kilka lat temu miałem przyjemność uczestnictwa w pierwszej konferencji MarTech w Bostonie. Było to duże wydarzenie dla całej społeczności odpowiedzialnej w organizacjach za wdrażanie technologii marketingowej.

Generalnie konferencja MarTech przeszła duże zmiany przez ostatnie lata.

Pierwsza była niezwykle ogólna. Dotykała ogólnie transformacji cyfrowej organizacji, rewolucji technologicznej która się dokonuje, sztucznej inteligencji, trendów w marketingu, biznesie. Jednak wyraźnie było widać, że tematy technologiczne i marketingowe bardzo się do siebie zbliżają, ale się nie mieszają. Prezentacje były skoncentrowane bądź na jednym, bądź na drugim. Tylko cześć z nich delikatnie zahaczała o siebie. Niezależnie od tego konferencja była niezwykle inspirująca.

Z roku na rok konferencje stawały się coraz bardziej skoncentrowane na konkretnych przykładach wykorzystania MarTech. Można było jednak dostrzec jednak ogromną bezradność organizacji we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań i całej transformacji cyfrowej. Duzi gracze prezentowali przykłady rozproszonych systemów, które zostały przez nich kupione i wdrożone ale zupełnie nie zintegrowane.

Rok 2016 przyniósł dużą zmianę. MarTech dojrzewa. Przykłady prezentowane podczas konferencji, uwidaczniały coraz bardziej zaawansowane wdrożenia i integracje. Coraz więcej organizacji świadomie przechodzi na zwinny styl zarządzania. To co jeszcze 6-8 lat temu bardzo śmieszyło niektórych marketerów i reklamiarzy czyli backlog, sprint, młyn, iteracje, etc. teraz przestało śmieszyć, a stało się trudnym do osiągnięcia wzorem organizacji marketingowej pracy.

Zastanawia mnie co będzie za rok w obliczu narastającego tempa zmian.Przyspiesza nie tylko tempo wdrożeń ale także – co w mojej opinii jest nawet ważniejsze – także zmiany organizacyjne i adopcja narzędzi technologicznych w marketingu.

Niektóre główne myśli wynotowane przeze mnie w trakcie konferencji:

  • Adopcja technologii wśród użytkowników końcowych jest nieporównywalnie szybsza, od adopcji technologii przez organizacje.
  • Jeżeli użytkownik doświadczy określonego poziomu wygody z jedną marką, oczekuje tego samego doświadczenia od pozostałych marek.
  • Zmiany nie będą już nigdy powolne tak jak dzisiaj.
  • Centralizacja zbierania i obróbki danych to trend w marketingu.
  • Warto mieć wspólny backlog zadań z całą organizacją pracującą nad spójnym Customer Experience.
  • Należy wprowadzać wspólną taksonomię, ponieważ bardzo często istnieją bardzo różne nazwy dla tych samych pojęć np. SQL, MQL, etc.
  • Ilość eksperymentów marketingowych rocznie jest miernikiem efektywności w marketingu.
  • Według badań (HarrisPol, 2000 US Adults) 48% młodych ludzi oczekuje… dostawy przed dokonaniem zamówienia.
  • CPA (Customer Partial Attention) staje się coraz intensywniejsze. Jednym z efektów jest to, że użytkownicy UBER wykazują zniecierpliwienie 4 sekundowym opóźnieniem w pozycji samochodu na ekranie względem jego faktyczną pozycją.
  • Agile Marketing staje się faktem i coraz więcej organizacji wdraża skutecznie ją wdraża w życie.
  • W MarTech wciąż najważniejsza nie jest technologia ale przywództwo, zarządzanie, rekrutacja i edukacja
  • Na koniec jedno z moich ulubionych: Marketing Operacyjny jest jak System Operacyjny.

Prelegent

W tym roku – co niezmiernie mnie ucieszyło – uczestniczyłem w konferencji w roli prelegenta, opowiadając o transformacji cyfrowej marketingu, której dokonaliśmy w marketingu firmy Luxoft. To byłą doskonała okazja nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności na jednej z najważniejszych konferencji w tym obszarze na świecie ale także do bliższego poznania historii pozostałych prelegentów – nie wszystkiego niestety można dowiedzieć się w trakcie prezentacji – czasami bezpośredni kontakt dodaje kolejne wymiary do historii, którą się dzielą. Poniżej kilka zdjęć z konferencji:

golczyk2016-11-04_091819

20161102_164052 20161101_091409

piotrgolczyk


Opublikowano

w

przez