Jakich supermocy oczekuje CEO od CMO?

Idealny CMO powinien mieć mieć aż pięć supermocy… Ile masz Ty?

Egon Zehnder w 2013 roku przeprowadził interesujące badania, opisujące cechy i umiejętności których będzie się wymagało od topowych managerów, w tym Corporate Marketing Officers. Wyróżnił on pięć wymiarów kompetencji, w kierunku których może rozwijać się CMO. Oczywiście każdy z tych wymiarów zachodzi na siebie, a każda firma potrzebuje innego miksu kompetencji.

Tradycyjny czy Cyfrowy? 

Sprawne dyrygowanie orkiestrą cyfrowych narzędzi staje się sztuką, która bez technicznego backgroundu, dla wielu staje się nie tyle trudne co niemożliwe. To trochę jak z nauką języków, jeżeli nie potrafisz to bardzo szybko zostanie to odkryte.

Digitalowy Expert posiada trzy wyjątkowe cechy: wiedzę techniczną, która pozwala mu aplikować rozwiązania do konkretnych potrzeb; analityczne podejście pozwalające odsiać w danych ziarno od plew; odwagę do przekraczania granic.

Marketera tradycjonalistę cechuje: wie jak zaaplikować do projektów podstawową marketingową wiedzę;potrafi przewodzić zespołowi i łączyć różnorodne umiejętności; jest nastawiony na cele i potrafi wspierać biznesowe cele celami marketingowymi.

Pierwszemu zaleca się wzmacnianie cech drugiego, a drugiemu rozwój w zakresie mocnych stron pierwszego. Dzisiejsze firmy potrzebują ludzi, którzy pomimo dużego doświadczenia marketingowego (tradycyjnego), rozumieją i czują możliwości które daje im technologia.

Lider biznesu czy marketingowy guru?

Lider biznesu doskonale wie jak wspomagać CEO w jego dążeniu do osiągania biznesowych celów; potrafi wprowadzić zmiany na skalę całej organizacji; skupia się na kliencie i dostarczaniu mu różnorodnych wartości;

Guru marketingowy dostarcza wartości w postaci kreatywności, odwagi oraz charyzmy.

To co zdecydowanie poleca się marketingowym guru, to wyjście poza marketing i spojrzenie na świat oczami biznesu i organizacji – „Kto nie był sprzedawcą, nie będzie marketerem”.

Lider innowacji czy Shopper Expert?

Shopper Expert posiada cechy Digitalowego Experta. Można je pokrótce opisać jako analityczny umysł, wiedza techniczna i orientacja na rezultaty.

Lider innowacji tymczasem to mistrz kolaboracji i wpływu, dobrze czuje się w nieoznaczonością i wieloznacznością, wspiera odważne i wizjonerskie pomysły.

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek połączył obdywa światy w jednej osobie. Zazwyczaj dlatego, że duże organizacje w zależności od tego czym się zajmują, kształtują jeden lub drugi tym marketera. Rada: zaplanuj kim chcesz być, co chcesz robić – co cię tak naprawdę kręci. Trudno bowiem będzie się przekształcić z jednego typu w drugi.

Specjalista branży czy Wszechstronny Partner?

Specjalista branży posiada głęboką wiedzę branżową, potrafi utrzymywać stały wzrost i udział w rynku;

Wszechstronny Partner to zbiór dosyć przeciwstawnych i interesujących cech. Chce rozwoju ale szanuje przeszłość; zachowuje spokój i pewność siebie gdy przeprowadza nawet najbardziej nieprzewidywane zmiany; posiada ogromny ciekawość świata, przez co jest nastawiony na ciągłe odświeżanie swoich przekonań, zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym; potrafi łączyć talenty tworząc zupełnie nowe możliwości. Na koniec zaś umacnia udział marketingu w budowaniu zysków firmy.

Podsumowując

Marketing jest odbiciem rzeczywistości, a ta hiperdynamicznie ewoluuje. Tym samym wszechstronność, wsparta różnorodnością doświadczeń tak życiowych jak i zawodowych, to główny kapitał CMO.

Dobrym marketerem może być każdy kto jest otwarty na zmiany, ale najlepszym tylko ten, który ich aktywnie poszukuje.


Opublikowano

w

przez

Tagi: