Competitive Intelligence w Marketingu

Poznaj rozwiązania CI dla marketingu.

Competitive Inteligence czyli Wywiad konkurencyjny to nic innego jak dane o konkurencji przetworzone w informacje o tym co robi konkurencja i jak sobie radzi.

Wspomaganie tworzenia treści

Według BrightEdge 39% budgetów dużych marek to tworzenie 27 milionów porcji treści każdego dnia. Wobec takich danych trudno przejść obojętnie. Dlatego ten obszar został skutecznie zagospodarowany nowymi technologiami – pomimo, że mało znanymi – potrafią w znaczący sposób pomóc marketerom tworzyć treści, które wybijają się z tego milionowego tłumu.

Systemy CI potrafią wskazać w którym kanale, jaki temat działa najlepiej i uzupełnić te informacje o to co robi i jak sobie radzi konkurencja w danym obszarze. Potrafią wskazać przy wykorzystaniu systemów uczenia maszynowego na jakie treści jest aktualnie największy popyt, co cieszy się zainteresowaniem ma co nie. Jednocześnie w trakcie tworzenia treści na bieżąco pomaga optymalizować to co tworzy dany autor. Składa się na to nie tylko tematyka ale także takie techniczne kwestie jak subtytuły, meta tagi czy właściwości samej treści. Takie podejście pozwala także na to, by oceniać to na ile potencjalnie skuteczne są teksty danego autora – co wpływa także na zarządzanie, szkolenia i ocenę pracy poszczególnych pracowników/dostawców. Rekomendacje i porównania są wykorzystywane przy tworzeniu i optyymalizacji landing-page, pozwalając się skupić na takich szzczegółach jak call to action, koloryi layout, teksty.

Web
Serwisy dostarczające danych o stronach konkurencji nie są niczym nowym ale ilość i szczegółowość danych, sposób ich prezentacji i mechanizmy porównawcze pozwalają zachować pełną kontrolę nad tym co dzieje się po stronie naszej konkurencji. Jeżeli więc chciałbyś się dowiedzieć więcej o historii odwiedzin, zaangażowaniu użytkowników, źródeł ruchu, ruchu organicznego i płatnego, demografii, wydajności serwisów, uptime, błędach meta tagów – długość, dublowanie, brak, przekierowaniach, tekstach linków, 404, długich url, powtórzonym kontencie, zbyt wielkiej lub zbyt małej ilości linków, błędach serwera, pliku robots.txt, opisów grafik, reputacji, jakich systemów reklamy, automatyzacji, cms, crm używają i wiele więcej to tego typu systemy mogą dosarczyć wszystkich tych danych.

TV
Czy nie byłoby wspaniale zobaczyć jaką reakcję wywołuje nasza kampania telewizyjna w Internecie? Z pewnością ale o ile ciekawiej byłoby zobaczyć ile na daną reklamę wydała konkurencja, ile i jakich reakcji wywołała w Internecie, w jakich kanałach była prezentowana i w przy okazji jakich programów TV. Wszystkiego tego i więce można dowiedzieć się z platform oferujących tego typu analizy.

Reklamy
Możliwość podglądania internetowych reklam konkurencji w czasie rzeczywistm może pozwolić nam szybko zbudować efektwną kontr komunikację. Wyobraź sobie, że po prostu podajesz nazwę marki i otrzymujesz aktualną i wyczerpującą listę reklam publikowanych przez daną markę aktualnie. To jednak nie wszystko. Możesz otrzymać informacje o interakcjach z reklamą, porównanie stkuteczności reklam, trendy i więcej.

Niektóre serwisy dostarczające opisane powyżej funkcjonalności: BrightEdge, BuiltWith, Compete, Ghostery, Ispot.tv, Moat, Spyfu, Trackmaven, SEOmoz, Alexa.