Co zrobić zanim zaczniesz personalizować www

Lista pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim zaczniesz wdrażać personalizację strony www.

Pytania, które należy sobie zadać przed wdrożeniem systemu do personalizacji www są raptem dwa: kto jest Twoim targetem i jakie masz cele.

Persony

Odpowiedź na pierwsze pytanie musi opisać także persony. Dokładna znajomość zarówno firmograficznych, demograficznych jak i behawioralnych cech każdej z person, pozwoli nie tyko ją rozpoznać ale także zrozumieć czego oczekują od strony www.

Poznanie person pozwala na głębszą segmentację. Robi się to na podstawie zachowania na stronie, które okładają się w pewne trendy. Te zaś pozwalają rozpoznać grupy użytkowników, opisać je definiując ich potrzeby i oczekiwania, a następnie zaprojektować stronę specjalnie pod nich.

Cele

Odpowiedź na drugie pytanie posłuży do tego, by odpowiednio podpowiadać użytkownikowi kolejne działania lub budować odpowiednie doświadczenia. Wszystko to posługując się odpowiednimi treściami.

Celów może być cała masa, począwszy od zwiększenia zaangażowania na stronie, zwiększenie ilości zakupów, rejestracji, specyficznych konwersji, czasu na stronie itd.

Praktyczny przykład

Żeby przełożyć powyższe cztery akapity na bardziej praktyczne przykłady: użytkownik wchodzi na stronę www poszukując oferty pracy. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, to można pomóc mu sprawdzić jak pracuje się w tej firmie pokazując odpowiednie materiały. Jednocześnie można przedstawić użytkownikowi oferty pracy z określonego miejsca na podstawie geolokalizacji. Przy następnej wizycie, można odpowiednio ukryć lub zminimalizować informacje o firmie, szczególnie jeżeli się z nimi zapoznał, a uwypuklić to czego użytkownik jeszcze nie widział bądź był poprzednio zainteresowany np. ofertami pracy z danej lokalizacji lub specjalizacji.

 


Opublikowano

w

przez