DAM – Digital Asset Management – wprowadzenie

Piotr Golczyk

Łączę marketing z technologią, naukę z intuicją, a pracę z zabawą. Konsultuję rozwiązania. piotr @ golczyk com.

Wprowadzenie do systemów DAM.

DAM nie jest systemem do współdzielenia, przechowywania, archiwizacji wszelakiego rodzaju plików graficznych. Przynajmniej nie tylko. Dobrze zaimplementowany DAM to centrum zarządzania wszelkiego rodzaju materiałami elektronicznymi w całej organizacji, ustawiający procesy pracy nad tymi danymi, ułatwiający wyszukiwanie nie tylko pojedynczych plików ale także plików powiązanych z danym art-workiem. Wszystko to jest połączone z systemami trzecimi czyli na przykład CMS, Marketing Automation i stanowi główną i jedyna platformę wymiany wszelkiego rodzaju materiałów elektronicznych w organizacji.

DAM można porównać do serca przepompowującego elektroniczne materiały po całej organizacji, wykorzystując do tego odpowiednie procesy.

Spojrzenie w ten sposób na DAM powoduje, że jego wybór i wdrożenie jest dużym wyzwaniem. Nie wystarczy bowiem szukać „bardziej rozbudowanego dropboxa” ale trzeba myśleć perspektywicznie o danym dostawcy, o tym jakie są jego realne plany rozwoju, czy technologia w którą dostawca zainwestował jest przyszłościowa, czy system posiada możliwość integracji z systemami firm trzecich, czy obsługuje wszystkie pliki na których pracujemy dziś i będziemy pracować za kilka lat, czy system jest w stanie dostosować się do procesów istniejących w danej firmie i w końcu ile kosztuje jego zakup i utrzymanie.  Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania należy wybrać jednego dostawcę.

Każdy ze wspomnianych aspektów wymaga wiedzy nie tylko o tym jak działa marketing i jakimi rządzi się procesami ale także doskonałej orientacji w technologii.

Wybór właściwego  systemu DAM jest złożonym procesem, w który zaangażowana musi być osoba odpowiedzialna za technologię w marketingu czyli na przykład Chief Marketing Technologists ale także inne osoby z działu marketingu jak i działów IT.

Z punktu widzenia Marketing Operations Management DAM jest niezwykle istotny. Dlatego mam zamiar poświęcić kilka artykułów temu tematowi i wprowadzić wszystkich zainteresowanych systemy tego typu.